Somborska filharmonija
Somborska filharmonija
  • Osnovana 1900 0

Somborska filharmonija

Ovaj divan, zeleni grad nalazi se u Bačkoj, severozapadnom delu Srbije. Za grad Sombor se često kaže da je najzeleniji grad u Srbiji. Za to je zaslužan Dr. Bene Cihaš, gradonačelnik Sombora s kraja 19. i početka 20. veka, koji je za vreme svog mandata pokrenuo, do tada najveću inicijativu ozelenjavanja grada. Među mnogim vrstama posebno mesto zauzima Bođoš, listopadno drvo koje je 1903. godine u Sombor stiglo iz SAD-a, iz okoline Misisipija. Grad broji skoro 18.000 stabala, a gusti drvoredi postali su jedno od glavnih obeležja. Pored bođoša zastupljeni su platani, lipa, ginko, kesten i mnoge druge vrste.

Sombor, grad historije

Bogata istorija i preplitanja uticaja različitih nacija i kultura snažno su se odrazile na arhitekturu grada. Sombor tako može da se ponosi mnogobrojnim velelepnim građevinama kao što su Županija, Gradska kuća, pozorište, muzej, mnogobrojne crkve i mnoge druge.



Županija

Stacks Image 80

Jedna od najistaknutijih obeležja Sombora je Županija. Gradnja je započeta 1805. godine, a završena je 1809 godine. Konačni izgled koji danas može da se vidi je kompletiran 1882. godine, a verno podseća na bečki dvorac Šenbrun. Zgrada Županije ima 365 soba. U velikoj svečanoj sali nalazi se najveća slika u Srbiji „Bitka kod Sente“ koju je uljanom tehnikom na jednodelnom platnu dimenzija 7x4 metra naslikao slikar Ferenc Ajzenhut. Slika je poručena povodom proslave milenijumskog dolaska Mađara u Panonsku niziju, a reprezentuje bitku između Austrije i Turske u kojoj je učestvovalo gotovo 500 somborskih vojnika. Danas se u njoj nalazi sedište Somborske opštine i okruga, ali i različitih državnih institucija.

Gradska kuća

Stacks Image 86

Gradska kuća kao prepoznatljiv simbol Sombora, proglašena je kulturnim dobrom od velike važnosti. Sagrađena u stilu neoklasicizma 1842. godine, pravougaonog je oblika, na čijem pročelju je podignut toranj pod kojim se nalazi balkon i svečana sala.

Crkva Svetog Georgija

Stacks Image 89

Crkva Svetog Georgija podignuta je 1761. godine. Crkva je sagrađena pod uticajem baroka, kombinovanjem neoklasicitičkih i rokoko elemenata. Nalazi se pod zaštitom Republike Srbije kao spomenik kulture od velikog značaja.

Crkva Presvetog Trojstva

Stacks Image 92

Koreni Crkve Presvetog Trojstva sežu još u daleku 1497. godinu. Crkva koja se danas nalazi nadomak Gradske kuće gradila se od 1751. do 1771 godine. Izgrađena je u baroknom stilu, a u tornju visokom 56 metara nalazi se veliko zvono teško 2188 kilograma.




Karmelska crkva Svetog Stjepana Kralja

Stacks Image 95

Karmelska crkva Svetog Stefana Kralja sa samostanom Gospe Karmelske građena je u periodu od 1860. do 1904. godine u neoromaničkom stilu. Sastoji se od dve kule visine 73,5 metara. Unutar crkve nalaze se najveće orgulje u Srbiji, sa ukupno 43 registra i oko 3.400 svirala. Pored crkve 1903. godine sagrađen je i samostan u stilu romantizma.

Glavna ulica

Stacks Image 98

Unutar „Venca“, koji podseća na Bečki ring (nem. Wiener Ringstraße) i okružuje srce grada smeštena je glavna ulica. U njoj se danas nalaze mnoga velelepna izdanja stare gradnje. Zbog toga somborska glavna ulica ima status zaštićenog spomenika kulture.

Gradski muzej

Stacks Image 101

Nastanak muzeja i njegova delatnost sežu još u XIX vek, u 1880. godinu kada se na inicijativu Ištvana Ivanija osniva Istorijsko društvo Bač – bodroške županije (mađ. Bács-Bodrog Vármegyei Történelmi Társulat). Zgrada u koju je muzej useljen posle Drugog svetskog rata i gde se i danas nalazi sagrađena je 1870. godine u stilu eklektizma. Muzej danas ima stlanu postavku u kojoj je prikazan čovek od praistorije do sredine XX veka na teritoriji Zapadnobačkog okruga.

Narodno pozorište

Stacks Image 104

Narodno pozorište u Somboru sagrađeno je 1882. godine kada je ujedno odigran u njoj i prvi pozorišni komad. Uzor za eksterijer koji je u stilu klasicizma, a enterijer u bogatom baroknom stilu, sa slikanom i štuko dekoracijom, nastao je na osnovu bečkih i peštanskih pozorišta. Somborsko pozorište jeste jedno od najautentičnijih pozorišta sačuvano danas na teritoriji Srbiji, te je 1997. godine upisan u registar spomenika kulture, kao kulturno dobro od velikog značaja.

Fijaker

Stacks Image 107

Kada se Sombor spomene, jedna od najčešćih asocijacija na grad jeste vožnja fijakerom. Zbog toga je ovo jedno od glavnih i najvažnijih obeležja našeg grada.