Sombor, grad historije
Bogata istorija i preplitanja uticaja različitih nacija i kultura snažno su se odrazile na arhitekturu grada. Sombor tako može da se ponosi mnogobrojnim velelepnim građevinama kao što su Županija, Gradska kuća, pozorište, muzej, mnogobrojne crkve i mnoge druge.
Županija
Jedna od najistaknutijih obeležja Sombora je Županija. Gradnja je započeta 1805. godine, a završena je 1809 godine. Konačni izgled koji danas može da se vidi je kompletiran 1882. godine, a verno podseća na bečki dvorac Šenbrun. Zgrada Županije ima 365 soba. U velikoj svečanoj sali nalazi se najveća slika u Srbiji „Bitka kod Sente“ koju je uljanom tehnikom na jednodelnom platnu dimenzija 7x4 metra naslikao slikar Ferenc Ajzenhut. Slika je poručena povodom proslave milenijumskog dolaska Mađara u Panonsku niziju, a reprezentuje bitku između Austrije i Turske u kojoj je učestvovalo gotovo 500 somborskih vojnika. Danas se u njoj nalazi sedište Somborske opštine i okruga, ali i različitih državnih institucija.
Gradska kuća
Gradska kuća kao prepoznatljiv simbol Sombora, proglašena je kulturnim dobrom od velike važnosti. Sagrađena u stilu neoklasicizma 1842. godine, pravougaonog je oblika, na čijem pročelju je podignut toranj pod kojim se nalazi balkon i svečana sala.
Crkva Svetog Georgija
Crkva Svetog Georgija podignuta je 1761. godine. Crkva je sagrađena pod uticajem baroka, kombinovanjem neoklasicitičkih i rokoko elemenata. Nalazi se pod zaštitom Republike Srbije kao spomenik kulture od velikog značaja.
Crkva Presvetog Trojstva
Koreni Crkve Presvetog Trojstva sežu još u daleku 1497. godinu. Crkva koja se danas nalazi nadomak Gradske kuće gradila se od 1751. do 1771 godine. Izgrađena je u baroknom stilu, a u tornju visokom 56 metara nalazi se veliko zvono teško 2188 kilograma.
Karmelska crkva Svetog Stjepana Kralja
Karmelska crkva Svetog Stefana Kralja sa samostanom Gospe Karmelske građena je u periodu od 1860. do 1904. godine u neoromaničkom stilu. Sastoji se od dve kule visine 73,5 metara. Unutar crkve nalaze se najveće orgulje u Srbiji, sa ukupno 43 registra i oko 3.400 svirala. Pored crkve 1903. godine sagrađen je i samostan u stilu romantizma.
Glavna ulica
Unutar „Venca“, koji podseća na Bečki ring (nem. Wiener Ringstraße) i okružuje srce grada smeštena je glavna ulica. U njoj se danas nalaze mnoga velelepna izdanja stare gradnje. Zbog toga somborska glavna ulica ima status zaštićenog spomenika kulture.
Gradski muzej
Nastanak muzeja i njegova delatnost sežu još u XIX vek, u 1880. godinu kada se na inicijativu Ištvana Ivanija osniva Istorijsko društvo Bač – bodroške županije (mađ. Bács-Bodrog Vármegyei Történelmi Társulat). Zgrada u koju je muzej useljen posle Drugog svetskog rata i gde se i danas nalazi sagrađena je 1870. godine u stilu eklektizma. Muzej danas ima stlanu postavku u kojoj je prikazan čovek od praistorije do sredine XX veka na teritoriji Zapadnobačkog okruga.
Narodno pozorište
Narodno pozorište u Somboru sagrađeno je 1882. godine kada je ujedno odigran u njoj i prvi pozorišni komad. Uzor za eksterijer koji je u stilu klasicizma, a enterijer u bogatom baroknom stilu, sa slikanom i štuko dekoracijom, nastao je na osnovu bečkih i peštanskih pozorišta. Somborsko pozorište jeste jedno od najautentičnijih pozorišta sačuvano danas na teritoriji Srbiji, te je 1997. godine upisan u registar spomenika kulture, kao kulturno dobro od velikog značaja.
Fijaker
Kada se Sombor spomene, jedna od najčešćih asocijacija na grad jeste vožnja fijakerom. Zbog toga je ovo jedno od glavnih i najvažnijih obeležja našeg grada.